Seminaria
Fundacja Duch Leona od wielu lat organizuje seminaria, dzięki którym opiekunowie, mają szansę zrozumieć, kim jest pies, poznać jego potrzeby, dowiedzieć się, jak sprawić, by wspólne życie było dobre i udane dla obu stron. Seminaria prowadzone przez Sylwię Najsztub to podróż w głąb psiej natury i psychiki, która przynosi odpowiedź na wiele pytań, których do tej pory nie mieliście komu zadać. Ale to również okazja do nawiązania nowych znajomości, poznania osób, z którymi połączy Was wspólna idea życia z psem we wzajemnym porozumieniu i poszanowaniu.
Seminaria organizowane są w wielu miastach Polski. To dwa dni wykładów, dyskusji, analizowania filmów i psich zachowań. Zawsze warto!
Prowadząca Seminaria
Sylwia Najsztub
Założycielka Fundacji “Duch Leona”.
Osoba z ogromnym doświadczeniem w pracy z psami agresywnymi i trudnymi, pracująca metodami opierającymi się na naturalnych zachowaniach psów. Od ponad 20 lat pracuje z psami mającymi problemy z agresją. Jej praca opiera się przede wszystkim na zrozumieniu zachowania i socjoterapii prowadzonej wspólnie z przygotowanymi do tego psami.
Sylwia Najsztub jest inicjatorką i prelegentką warsztatów oraz seminariów dla właścicieli psów, Prezesem Zarządu Fundacji „Duch Leona”, członkinią Rady do Spraw Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt przy Prezesie Najwyższej Izby Kontroli.
Komunikacja i emocje psów
Dzień pierwszy
Komunikacja wewnątrzgatunkowa psów oraz komunikacja międzygatunkowa.
Tego dnia dowiecie się:
– na czym polegają kompetencje społeczne psów,
– jakie są przyczyny niepożądanych zachowań i jak im zaradzić,
– kiedy i w jaki sposób powinniśmy pomóc psu, a kiedy możemy pozwolić na to, by sam sobie poradził,
– jaki wpływ na zachowanie psa ma zachowanie opiekuna oraz otoczenie.
Psy komunikują się z otoczeniem w sposób subtelny, często trudno dostrzegalny i równie trudny w interpretacji. Prezentują szeroki wachlarz złożonych zachowań, postaw ciała, spojrzeń i sposobów poruszania się. Pozwala im to unikać konfliktów i niebezpieczeństw, a przede wszystkim pokazywać emocje, nastrój, samopoczucie, sympatie, niechęć itd. Brak zrozumienia tego języka prowadzi do wielu problemów, frustracji i niepotrzebnych nerwów, a czasami nawet do tragedii.
Dzień drugi:
Emocje u psów. Rozszerzenie zagadnienia eksploracji i zabawy.
Tego dnia posłuchacie między innymi o tym:
– jaką funkcję w życiu psa pełnią emocje
– czy psy są w stanie je kontrolować,
– czy emocje mogą być nieświadome
– jaki mają wpływ na pamięć
Szczególną uwagę poświęcimy zabawie i eksploracji:
– różnicach pomiędzy nimi
– społecznemu wymiarowi zabawy
– wpływowi zabawy i eksploracji na życie i zdrowie psa
W trakcie wykładu będzie mowa o tym, dlaczego jedne psy się bawią, a inne nie i czy wszystko, co powszechnie nazywamy zabawą, na pewno nią jest.
Komunikacja psów, lęk, reaktywność, kontrola i wynikająca z nich agresja
Dzień pierwszy
Komunikacja wewnątrzgatunkowa psów oraz komunikacja międzygatunkowa.
Tego dnia dowiecie się:
– na czym polegają kompetencje społeczne psów,
– jakie są przyczyny niepożądanych zachowań i jak im zaradzić,
– kiedy i w jaki sposób powinniśmy pomóc psu, a kiedy możemy pozwolić na to, by sam sobie poradził,
– jaki wpływ na zachowanie psa ma zachowanie opiekuna oraz otoczenie.
Psy komunikują się z otoczeniem w sposób subtelny, często trudno dostrzegalny i równie trudny w interpretacji. Prezentują szeroki wachlarz złożonych zachowań, postaw ciała, spojrzeń i sposobów poruszania się. Pozwala im to unikać konfliktów i niebezpieczeństw, a przede wszystkim pokazywać emocje, nastrój, samopoczucie, sympatie, niechęć itd. Brak zrozumienia tego języka prowadzi do wielu problemów, frustracji, niepotrzebnych nerwów, a bywa, że i do tragedii.
Dzień drugi:
Lęk, reaktywność, kontrola i wynikająca z nich agresja
Tego dnia dowiecie się:
– jak rozpoznać i radzić sobie z trzema największymi problemami psów: lękiem, reaktywnością i kontrolą oraz wynikającą z nich agresją,
– skąd u psów biorą się takie zachowania oraz czy na pewno zawsze są problemem,
– jak wzmacniamy te zachowania i co zrobić, żeby pomóc psu poradzić sobie z nimi,
– jakie psy i dlaczego „mają skłonności” do tego typu zachowań.
Jak na każdym seminarium Sylwii będzie bardzo dużo filmów i wiedzy praktycznej, dzięki której będziecie mogli sprawić, że Wasze życie z psami będzie prostsze, lepsze i przyjemniejsze!
Case study
Nowe seminarium pod tytułem „Case study”, czyli analiza tego, co widzimy na filmie. Prowadząca – Sylwia Najsztub będzie opowiadać, co się dzieje podczas przedstawianych interakcji oraz dlaczego psy reagują w taki, a nie inny sposób. Przez 2 dni będziemy się dokładnie przyglądać i analizować filmy ilustrujące zachowania psów w różnych sytuacjach. Będziemy obserwować, co dzieje się, gdy spotykają się zupełnie obce sobie zwierzęta, jak zachowują się w interakcjach w obrębie grupy, w jakich sytuacjach psy używają sygnałów takich jak: warczenie, grożenie, unikanie.
Seminarium przeznaczone jest dla osób chcących lepiej rozumieć komunikację psów, czyli pasjonatów, opiekunów psów, pracowników i wolontariuszy schronisk, osób pracujących z psami. To wydarzenie jest jednak dedykowane wyłącznie osobom posiadającym przynajmniej podstawową wiedzę na temat komunikacji psów. Zalecamy wcześniejsze uczestnictwo w seminarium pt.: „Komunikacja i emocje psów”. Bez tej wiedzy niestety nie będziecie w stanie w pełni zrozumieć prezentowanych filmów.
Jeśli chcesz zgłębiać tajniki zachowań psów i lepiej rozumieć, co dzieje się w trakcie interakcji między nimi, to nie możesz przegapić tej okazji. To nie tylko cenna lekcja dla pasjonatów psów, ale także okazja do rozwijania swojej wiedzy na temat komunikacji i emocji w świecie zwierząt.
Wydarzenia z przeszłości
Case study
6-7.04.2023 | Warszawa
Komunikacja i emocje psów
16-17.03.2024 | Katowice
Case study
25-26.11.2023 | Bydgoszcz